To już ostatnia porcja zapowiedzi wydawniczych. Po wakacyjnej przerwie sporo się dzieje, sami sprawdźcie, ile nowych książek pojawi się na półkach i wybierzcie coś dla siebie.
Tytuł: Samotność
autor: Hubert Klimko-Dobrzaniecki
kategoria: literatura piękna
liczba stron: 200
wydawnictwo: Noir sur Blanc, Oficyna Literacka
premiera: 8.10.2015
Bruno Stressmeyer nie lubi ludzi, psów, miasta, w którym mieszka, i władz, które nim rządzą. Nie lubi być zdrowy, choć o zdrowie skrupulatnie dba. Nie musi i nie chce pracować. O nikogo nie musi i nie chce się troszczyć. Nie cierpi swojego brata, cierpi jednak z powodu jego kontrowersyjnej decyzji. Jest przekonany, że samotność to jedyny stan, który mu odpowiada. Doprawdy?
Tytuł: Ścieżki północy
autor: Richard Flangan
tytuł oryginału/przekład: The Narrow Road to the Deep North, Maciej Świerkocki
liczba stron: 480
kategoria: literatura piękna
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
premiera: 8.10.2015
Osadzony w japońskim obozie, którego jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie, chirurg Dorrigo Evans nie może przestać myśleć o romansie z żoną swego wuja sprzed dwóch lat. Bliski rozpaczy codziennie musi walczyć o ocalenie podlegających mu żołnierzy przed głodem, cholerą, torturami… Pewnego dnia otrzymuje list, który zmieni jego życie na zawsze.
Jest to opowieść o wielu rodzajach miłości i śmierci, o wojnie i prawdzie, do której dochodzi się z wiekiem, o sukcesie, który osiąga się po to tylko, by uświadomić sobie, co się straciło.
Tytuł: Udawajmy, że to się nie wydarzyło
autor: Jenny Lawson
tytuł oryginału/przekład: Let’s Pretend This Never Happened: A Mostly True Memoir, Barbara Gadomska, Wanda Gadomska
kategoria: pamiętnik, wspomnienia
liczba stron: 352
wydawnictwo: Czarne
premiera: 14.10.2015
Jenny Lawson pochodzi z zabitej dechami dziury w Teksasie. Dorastała pośród nietuzinkowych ekscentryków. Jej ojciec – zarośnięty olbrzym wyglądający jak niebezpieczna wersja Zacha Galifianakisa – kochał zwierzęta, ale zarazem uwielbiał polowania i zajmował się taksydermią. Mama była z kolei gorącą zwolenniczką dosłownej interpretacji maksymy Co cię nie zabije, to cię wzmocni, co nie mogło to pozostać bez wpływu na psychikę bohaterki (i jej dalsze życie emocjonalne), zwłaszcza że już jako dziecko cierpiała na stany lękowe i depresję.
Udawajmy, że to się nie wydarzyło Jenny Lawson to łamiąca wszelkie tabu literacka podróż z nieustraszonym, brawurowym kierowcą; to książka niepodobna do niczego, co czytaliście kiedykolwiek wcześniej.
Tytuł: Walet Pik
autor: Joyce Carol Oates
tytuł oryginału/przekład: Jack of Spades, Agnieszka Walulik
liczba stron: 304
wydawnictwo: WAB
premiera: 21.10.2015
Co może się wydarzyć, kiedy normalny, miły człowiek dopuści do głosu mroczną stronę swojej osobowości?
Andrew J. Rush jest autorem popularnych powieści kryminalnych. Odniósł pisarski sukces, jego książki doskonale się sprzedają, są tłumaczone na wiele języków. Jego życie rodzinne także należy do udanych – otaczają go kochająca żona i trójka dorosłych dzieci. Andrew ma jednak mroczną tajemnicę, której istnienia nie domyśla się nikt z jego bliskich. Pod pseudonimem „Walet Pik” publikuje zgoła inne, brutalne, pełne przemocy powieści. W dodatku wiele przerażających szczegółów czerpie ze swojego życia…
Tytuł: Mary Rose postanawia żyć
autor: Ann-Marie MacDonald
wydawnictwo: WAB
liczba stron: 416
kategoria: literatura piękna
premiera: 21.10.2015
Mary Rose jest przede wszystkim matką. Porzuciła własną karierę na rzecz rodziny. Z kolei jej partnerka Hilary jest bardzo zapracowaną dyrektorką teatru, która w domu bywa raczej rzadko. To na barkach Mary Rose spoczywa opieka i wychowanie dwójki małych dzieci – Matthew i Maggie, troska o dom, podtrzymywanie ogniska domowego i – na dokładkę – pilnowanie niesfornego psa. Robienie wielu rzeczy naraz to dla niej norma, ale każdy dzień przynosi nową falę frustracji. Oliwy do ognia dolewają jej trudne relacje z rodzicami. Ale poza aktualnymi problemami macierzyństwa, z którymi się boryka, Mary Rose musi zmierzyć się z bolesnym wspomnieniem dzieciństwa.
Tytuł: Mnie nie ma
autor: Olga Święcicka
wydawnictwo: Czarne
kategoria: wywiady
premiera: 21.10.2015
„Nie myślę o sobie czule. Mnie mogłoby nie być. Jestem tylko kostiumem”. W szczerej i bardzo osobistej rozmowie Maciej Nowak opuszcza swoje ciało, by spojrzeć na siebie z ironicznym dystansem. Wywiad jest próbą uchwycenia rozproszonej tożsamości człowieka, który ma odwagę nazwać siebie „grubym pedałem od kuchni”. Zaszufladkować Nowaka trudno, tym bardziej że sam stara się uciec przed wszystkimi określeniami. Teatrolog, krytyk kulinarny, publicysta, dyrektor, społecznik, bon vivant… Haseł jest wiele, a Nowak jeden. Mnie nie ma to książka, w której pada bardzo wiele niepopularnych opinii i szczerych komentarzy. To odważna opowieść o samotności i zabawna historia o odrębności.
Tytuł: Wieloryby i ćmy
autor: Szczepan Twardoch
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
kategoria: pamiętniki, wspomnienia
liczba stron: 512
premiera: 21.10.2015
Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.
Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.
Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym. Wieloryby i ćmy — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.
Tytuł: Fynf und cfancyś
autor: Michał Witkowski
wydawnictwo: Znak
kategoria: literatura piękna
liczba stron: 320
premiera: 21.10.2015
Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się być spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie „Fynfundcfancyś”.
Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat 90. Najnowsza powieść enfant terrible polskiej literatury to powrót autora do jego literackich korzeni.
Tytuł: Przeżyć
autor: Yeonmi Park, Maryanne Vollers
tytuł oryginału/przekład: In Order to Live: A North Korean Girl’s Journey to Freedom, Tomasz Wyżyński
wydawnictwo: Czarna Owca
kategoria: pamiętniki, wspomnienia
premiera: 21.10.2015
Yeonmi Park jeszcze do niedawna była wzorową córką północno – koreańskiego reżimu. Kochała przywódcę, nie zadawała niewygodnych pytań i nie rozmyślała nad sensem dyktatury w jej rodzinnym kraju. Jej życie zmieniło się nieodwracalnie, kiedy pirackie płyty DVD nie tylko pokazały jej inny świat, ale spowodowały ciąg tragicznych zdarzeń w życiu jej bliskich. W 2007 r. matka Yeonmi uciekła do Chin, zabierając z sobą czternastoletnią wówczas córkę. Tak rozpoczęły się długie poszukiwania lepszego życia młodziutkiej Koreanki.
Dziś Yeonmi Park ma 22 lata i jest jedną z najsłynniejszych kobiet, walczących o prawa mieszkańców Korei Północnej. W 2014 roku jej nazwisko pojawiło się na liście 100 Top Global Women publikowanej przez BBC. Przeżyć to dramatyczna historia podróży do wolności. Uwalnianie się od propagandy reżimu trwa do dziś – choć autorka uciekła przed nieszczęśliwym życiem w totalitarnej Korei, to jej dramatyczne wspomnienia nie znikną nigdy.
Tytuł: Nocna zamieć
autor: Johan Theorin
tytuł oryginału/przekład: Nattfåk, Bogumiła Ratajczak
wydawnictwo: Czarne
kategoria: kryminał
liczba stron: 448
premiera: 28.10.2015
Joakim i Katrine Westinowie przeprowadzają się ze Sztokholmu na północną Olandię. Zmęczeni życiem w mieście, kupują stary drewniany dom, niegdysiejszą siedzibę latarników, nieświadomi, że kryje on wiele ponurych tajemnic – historii z przeszłości, które pragną, by je usłyszano. Gdy na rodzinę Joakima spada nieszczęście, mężczyzna musi stawić czoła zarówno własnym demonom, jak i duchom tego miejsca.
W drugiej części swego mrocznego kwartetu olandzkiego Johan Theorin po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w łączeniu wciągającej fabuły kryminalnej z pasjonującym opisem historii lokalnej społeczności. Prawdziwa uczta dla wielbicieli skandynawskich kryminałów.
Tytuł: Druga szansa
autor: Dani Atkins
tytuł oryginału: Fractured
wydawnictwo: Znak
kategoria: obyczajowe
liczba stron: 320
premiera: 31.10.2015
Wszystko w życiu Rachel układało się idealnie, nim wydarzył się tamten straszny wypadek. Jedna chwila przekreśliła obietnicę szczęśliwej przyszłości. Tego dnia jej świat rozpadł się na kawałki. Straciła najlepszego przyjaciela, ukochanego, poczucie sensu i
…Stop! Zacznijmy jeszcze raz, jakby to co złe nigdy się nie wydarzyło… Pewnego dnia Rachel budzi się i z zaskoczeniem odkrywa, że złe rzeczy z jej niedalekiej przeszłości nie miały miejsca. Wszystko, co utraciła w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, jest wciąż w zasięgu ręki: szczęśliwy związek, wymarzona posada, grupka przyjaciół. Czyżby los ofiarował jej drugą szansę? Czy znalazła się w jakimś innym, przedziwnym, ale szczęśliwym wymiarze? Kto lub co stoi za tą niewytłumaczalną przemianą jej życia? Poruszająca, magiczna opowieść. Nadzwyczajny debiut Dani Atkins, który zachwycił i wzruszył czytelniczki na całym świecie.
Poluję na “Ścieżki północy” i może nowa książka Witkowskiego wniesie coś nowego do mojej biblioteczki. Świetne zapowiedzi, zupełnie inne niż ja wybrałam na październik 🙂
Zapowiedzi naprawdę ciekawe, chociaż niekoniecznie dla mnie 🙂 Akurat teraz nie czekam na żadną z wymienionych przez Ciebie książek…
Ta historia o Koreance na pewno zaciekawi nie tylko mnie, ale też mojego męża.
Swoją drogą jakoś umknął mi fakt, że Twardoch miał wydać teraz coś nowego…